Djeca rade više od roditelja, a roditelji kukaju na sav glas

djeca-rade-vise-od-roditelja

Djeca rade više od roditelja, a roditelji kukaju na sav glas

Razvoj djece predškolskog uzrasta

Naravno da je zadatak roditelja stimulisati dijete, međutim sav težak posao  je na djetetovim leđima bez obzira o kojem uzrastu djeteta govorimo.

Većina roditelja smatra da je period djeteta, od njegovog rođenja do polaska u školu, najzahtjevniji za njih same i ne razmišljajući pri tome o samom djetetu. Svakodnevni izazovi poput hranjenja, presvlačenja i kretanja samog djeteta, te mukotrpne borbe oko uspavljivanja su iscrpljujući i konstantni poslovi. Nema sumnje da taj period djetetovog života traži od roditelja puno strpljenja, razumijevanja, odricanja, ali takođe i znanja.

Učenje

Interesantna je činjenica da je upravo baš taj period najzahtjevniji za samo dijete. Od samog rođenja pa do kraja prve godine dijete doživi ogroman broj promjena kako psihičkih tako i fizičkih. Djetetova cijela okolina se rođenjem mijenja, a time i njegov način opstanka. Učenje počinje, i pod ovim se misli konstantno učenje, od trenutka kada je novorođenče napustilo majčinu utrobu pa nadalje. U prvoj godini života se savlađuju potrebe hranjenja, konstantne potrebe za blizinom roditelja, spavanja i svih ostalih primarnih potreba. Nakon što se vid i sluh razvio, dijete primjećuje lica, zvukove, sjene a vjerujte ništa od toga ne dolazi samo posebi.

Stimulacija

Naravno da je zadatak roditelja stimulisati dijete, međutim sav težak posao  je na djetetovim leđima bez obzira o kojem uzrastu djeteta govorimo. Sjedenje, prevrtanje, ustajanje, hodanje i sve ostale motoričke vještine traže puno neuspjelih pokušaja i vježbanja. Ne možete reći da ste sreli dijete koje je nakon nebrojeno neuspjelih pokušaja da se popne na kauč, jednostavo odustalo. Još, ako povrh glave dijete ima roditelja koji mu broji kako je ono smotano i kako je tamo neko dijete to uspjelo u 53. pokušaju, a ono u 57., zaista otežava već potešku situaciju. Nakon toga dolaze komleksnije radnje poput držanja kašike u ruci, oblačenja i skidanja, pranja zubi, korištenja toaleta i mnoge druge komplikovanije radnje koje djeca, u svom vlastitom tempu, s vremenom savladaju.

Emocije

Shvatanje svojih i tuđih emocija, druženje i dijeljenje sa drugom djecom su toliko kompleksne životne lekcije. Ukoliko ih djeca ne savladaju na pravilan način, mogu uticati na njih negativno tokom cijelog života. U životu se često susreću odrasle osobe, koje još uvijek nisu savladale neke od ovih lekcija.

Tako da, dragi roditelji, slijedeći put kada budete držali svoje dijete za ruke pomažući mu da prohoda ili mu pokazivali kako da se obuče i pri tome kukali na sav glas, sjetite se da sav težak posao radi, ustvari, vaše dijete.

prof.pred.od. Aida Teljigović