Kolik izaziva na bebinom licu izraz bola i grčenje nogu

kolik

Noćna mora roditelja

Kolik ili grčevi/bolovi u stomaku novorođenčeta je pojava kojoj se još uvijek ne zna pravi razlog. Postoje različite teorije, kao npr. da beba proguta previše vazduha, da jede prebrzo, da je to normalna reakcija na kravlje mlijeko ili čak kad beba živi u stresnim i nesigurnim uslovima. Roditelji se uglavnom osjećaju bespomoćno, jer ne znaju kako da utješe svoju bebu i često se pitaju šta nije u redu.

Normalna pojava

Kolik se pojavljuje otprilike nakon par sedmica od rođenja bebe i traje otprilike tri do četiri mjeseca. Otprilike 20% beba pati od ovoga i to u različitim intenzitetima boli. Beba zna plakati nekoliko sati bez prestanka. Često se pojavljuju u isto vrijeme svaki dan. Roditelji mogu primjetiti na bebinom licu izraz bola i grčenje nogu. Beba može zbog grčeva tražiti često da jede iako ste je npr. tek nahranilil. Još uvijek se ne zna zašto bebe bol doživljavaju i prepoznaju kao glad.

Razlozi kolika

Postoje mnogi razlozi, iako niko sa sigurnošću ne može reći da li su to pravi i jedini razlozi. Ipak ćemo navesti one koji se najviše spominju, a to su:

1. psihološki razlog – ova teorije se često osporava, iako ona tvrdi da su razlozi kolika kod bebe, povezani sa strahom i brigom roditelja.

2. problemi sa crijevima – mnoge studije su pokazale da bebe sa kolikom imaju povišen hormon motolin u krvi, ali se ne zna šta ga uzrokuje  i kako se treba liječiti.

3. Premalo probiotika ili tzv. dobrih bakterija u crijevima – neka istraživanja pokazuju da manjak ovih bakterija izaziva kolik kod beba. Preporuka je da se bebi daje više probiotika.

4.  Netolerancija i alergija na mlijeko – pokazalo se da je veliki broj beba sa kolikom alergična ili im crijeva jednostavno ne podnose kravlje mlijeko. Ovo se odnosi i na mame koje doje, a u svojoj ishrani koriste kravlje mlijeko, što je veoma uobičajeno na našim prostorima.

Kako ublažiti simptome

  • Potrudite se da beba podrigne nakon jela
  • Pokušajte osigurati mirnu okolinu, kako za sebe tako i za bebu
  • Kupajte bebu u toploj vodi, jer to ublažuje bol. Neka voda bude vruća, ali ne vrela (otprilike od 32 do 37 stepeni je idealno).
  • Masirajte nježno bebin stomak,  jer se na taj način beba rješava gasova iz stomaka
  • Mame koje doje trebaju izbaciti kravlje mlijeko iz svoje ishrane, kao i luk, kelj, grah, brokule i šumsko voće
  • Možete probati i sa nekim kapima za grčeve koje vam preporuči pedijatar