Pet tipsova za dječiji prkos, a da pri tome roditeljima stvari ne izmaknu iz kontrole

Pet tipsova za dječiji prkos, a da pri tome roditeljima stvari ne izmaknu iz kontrole

Razvijanje samopouzdanja

Prkos je strašna riječ za većinu roditelja, pogotovo kada su djeca u pitanju. Roditelji žele da to bude samo prolazna faza i da prođe što brže.

Obaveze, zadaci i savjeti

Ovih pet tipsova može pomoći djetetu da stekne određenu samostalnost, te da se osjeti kao neko ko odlučuje i posjeduje određene vještine, a da pri tome roditeljima stvari ne izmaknu iz kontrole.

1. Dajte djetetu obavezu. Djeca se žele osjetiti korisna. Na taj način oni osjećaju da su odgovorni za nešto, stiću vještine i kompetentnost. Možete pitati dijete da li misli da je dovoljno naraslo za taj zadatak i vidjet ćete reakciju.

2. Pitajte povremeno dijete za savjet. Djeca imaju  sopstvene misli i ideje koje treba potvrđivati i ohrabrivati. Nema ništa loše u tome da ono odluči hočete li obući plavu ili crvenu majicu. Na taj način dijete se osjeća važno.

3. Dozvolite djetetu da povremeno odluči stvari koje se tiču njega samog. Naravno da su granice i pravila tu s razlogom i njih se treba držati, ali tu i tamo djetetu treba dati osjećaj da njegove odluke utiču na njegov život. To se zove sticanje odgovornosti za vlastite postupke. U početku to mogu biti sitne stvari poput tuširanja prije ili poslije večere ili ostajanja kod kuće sa babom/tatom ili odlazka kod rodice s mamom.

4. Neka dijete uči nove vještine. Pitajte dijete da li bi željelo da nauči raditi nove stvari, npr. napraviti kolač i slično. Nadajte se da vam neće odgovoriti da bi željelo letjeti u svemir ili praviti salto. Ako ipak dobijete takav odgovor pokušajte zamjeniti s nečim lakše izvedivim.

5. Imajte povjerenja u njih i njihove sposobnosti. To se najlakše postiže kada im dozvolite da urade nešto što prije nisu mogli. Npr. neka se jave na telefon, zaključaju vrata, dohvate vam stvari kada kupujete u prodavnici. Prilagodite zadatke njihovom uzrastu.