Psiholozi tvrde da postoji sedam faza razvoja bebe – 1. dio

sedam faza razvoja bebe

Kako izaći na kraj

Kada dijete dođe u narednu fazu, roditelji obično postaju zabrinuti i čini im se kao da ne mogu prepoznati svoje dijete. Automatski počinju sa pitanjima poput: Da li sam razmazio/la svoje dijete?, Da li je dijete nesigurno?, Šta nije u redu?, Da li sam uradio/la nešto pogrešno?…

Upoznajte vašu bebu

U prvoj godini bebinog života, brzina kojom se razvoj dešava je skoro nepojmljiva. Obično tokom te prve godine i sami roditelji su se već uhodali  u ulozi roditeljstva. Napokon su se upoznali sa svojom bebom i stekli određene navike. Upoznavanje nije došlo preko noći, to je svakako bio proces, gdje ste sigurno kao i svaki izmoreni roditelj nakada i poklekli pod pritiskom obaveza. Nema sramote u tome, važno je uvidjeti gdje ste pogriješili, promijeniti metodu i nastaviti dalje. Ponekad i nije do promjene metode, koliko do ustrajnosti roditelja do onog momenta, kada vidite da je vaša beba usvojila određenu naviku ili pravilo.

Razvoj u trku

Dječiji razvoj se odvija u “trku”. To je period intenzivnog fizičkog i mentalnog razvoja. Dječiji psiholozi smatraju da postoji sedam razvojnih perioda tokom prve godine. Tokom svake faze, uobičajeno je da dijete ima svoje uspone i padove, moguće je da spava i jede manje, a plače više. Imate osjećaj kao da je beba konstantno nezadovoljno i da joj nešto fali. Svaka faza se završava bebinim smirajem, kada možete primjetiti da je dijete sretnije i nezavisnije, nego što je to bilo ranije. Beba se ustvari odmara i skuplja snagu za slijedeći “potez”. Ove pojave su više ili manje  primjetljive, a to zavisi od same bebe.

Zabrinuti roditelji

Kada dijete dođe u narednu fazu, roditelji obično postaju zabrinuti i čini im se kao da ne mogu prepoznati svoje dijete. Automatski počinju sa pitanjima poput: Da li sam razmazio/la svoje dijete?, Da li je dijete nesigurno?, Šta nije u redu?, Da li sam uradio/la nešto pogrešno?… Ono čega roditelji, posebno u tom periodu, trebaju biti svjesni, jeste da, razvijati se i sazrijevati nije ni lahko, ni pogrešno. Jednostavno je tako. Svakako, nema sumnje da je teško biti roditelj kada dijete malo spava i jede,te je stalno ˇ”kenkavo” i neraspoloženo.

Beba treba ljubav i dodire

Ono što beba najviše treba, u ovim periodima promjena, jesu naravno roditelji. Svakako ne treba zanemarivati svaku priliku da stimulišete vaše dijete. Na taj način bebi pomažemo da lakše i brže prebrodi naredni period razvoja. Držanje bebe, igranje i pjevanje s njom, dodirivanje i puhanje u bebin stomak,  ljubljenje malih stopala su naizgled sitni detalji, ali vašoj bebi pruža osjećaj sigurnosti, blizine, bliskosti i stimulacije. Njeno čulo dodira se razvija samim tim što joj dozvolite da dodiruje vaše lice i kosu.

Neobično, da, ali za vašu bebu od neprocjenljive važnosti…

Saznajte više u 2. dijelu