Vakcinacija čini da djetetov organizam razvija imunitet na bolest protiv koje se vakciniše

vakcinacije

Vakcinacija čini da djetetov organizam razvija imunitet na bolest protiv koje se vakciniše

Zašto se djeca trebaju vakcinisati?

Vakcine su djelotvone i spriječavaju nastajanje bolesti samo ako Vaše dijete redovito primi sve propisane doze vakcina u skladu s kalendarom vakcinacije. Ako dijete nije vakcinisano u porodilištu, treba ga vakcinisati u Vakcinalnom centru najkasnije do navršene prve godine života.

Dobrobiti vakcinacije

Vakcine date u prvih šest mjeseci života štite Vaše dijete od sedam ozbiljnih zaraznih bolesti koje uzrokuju bakterije i virusi. Godinama su te bolesti pogađale i ubijale veliki broj djece i odraslih. Prije pronalaska vakcina, zbog posljedica dječje paralize godišnje je umiralo oko 1700 osoba, a oko 37 000 je ostajalo paralizirano. Haemophilus influenzae tip b (Hib) bio je najčešći uzročnik bakterijskog meningitisa kod djece mlađe od pet godina. Prije pronalaska vakcine protiv difterije, od te bolesti je umiralo oko 15 000 osoba godišnje. Nijedna od ovih bolesti nije potpuno iskorijenjena. U slučaju da prekinemo vakcinaciju, ove bolesti bi se mogle ponovo pojaviti. To se već događa u nekim dijelovima svijeta. Potrebno je dijete dobro promatrati i pazite na ove navedene znake po primanju vakcine.

Neželjene reakcije (nuspojave) nakon vakcinacije

Kao i kod svakog lijeka, i kod vakcina postoji rizik od neželjenih reakcija. Uglavnom se radi o blagim lokalnim reakcijama kao što su: otok, crvenilo i bol na mjestu uboda, blago povišena temperatura. Neželjene reakcije javljaju se kod jednog od četvero vakcinisane djece. Reakcije se javljaju brzo nakon vakcinacije i prolaze za dan dva.Rijeđe se javljaju teže neželjene reakcije , kao što je alergijska reakcija na neku komponentu vakcine (1 alergijska reakcija na milijun vakcinisanih). Alergijska reakcija obično nastaje brzo nakon vakcinacije. Zdravstveni radnici su educirani kako bi adekvatno reagirali u takvim slučajevima. Rizik da bilo koja vakcina izazove teža oštećenja ili smrt je veoma mali. Bolest može djetetu prouzrokovati više štete nego vakcina.

Ostale reakcije

Pojava određenih stanja, npr. razdražljivost, umor, gubitak apetita, povraćanje, neutješni plač (3 sata i duže), tjelesna temperatura iznad 40° C nekad se mogu “povezati” sa primanjem vakcine. Kad kažemo “povezati”, mislimo da se ova stanja mogu pojaviti kod djece brzo nakon vakcinacije, stoga ih često nazivamo “očekivanim” reakcijama ili nuspojavama. Važno je znati da se vakcine protiv dječije paralize, hepatitisa B ili Hib-a ne “povezuju” ni sa kakvim blagim, umjerenim ili ozbiljnim reakcijama, osim lokalnih reakcija na mjestu uboda.

Mjere opreza

Ako se dijete razboli onog dana kad mu je planirana vakcinacija, nadležni ljekar će vjerojatno odgoditi vakcinaciju dok se ne oporavi. Dijete s blagom prehladom ili malo povišenom tjelesnom temperaturom može se vakcinisati istog dana ali ako je u pitanju ozbiljna bolest, bolje je sačekati. Ako je Vaše dijete imalo jaču reakciju na prethodnu dozu vakcine, obavezno razgovarajte sa nadležnim ljekarom. Savjetujte se ako je dijete sklono alergijama, iako napominjemo da su alergijske reakcije na vakcine (praćene osipom, otežanim disanjem, slabošću) rijetke. Savjetujte se s Vašim ljekarom u slučaju bilo kakve neželjene reakcije koja se javila nakon vakcinacije, kako bi se ta reakcija evidentirala. Savjetujte se sa nadležnim ljekarom ako Vaše dijete ima oslabljen imunitet, dijagnosticirano hronično zdravstveno stanje, stalne probavne probleme, ako je nedavno primilo transfuziju krvi ili neki krvni proizvod.

Kako vakcine djeluju?

Vakcine se prave od oslabljenih ili umrtvljenih bakterija ili virusa koji uzrokuju navedene bolesti. Djetetov imuni sistem reagira na vakcine stvaranjem antitijela (isto kao kad dijete preboli bolest), što znači da djetetov organizam razvija imunitet na bolest protiv koje se vakciniše, a da bolest pri tome nije prebolilo.

Vaše dijete prima devet vakcina u periodu od rođenja do navršenog šestog mjeseca. Ove vakcine štite Vaše djete od sedam ozbiljnih bolesti:

• Tuberkuloze
• Hepatitisa B
• Difterije, tetanusa i velikog kašlja
• Dječije paralize
• Bolesti izazvanih Haemophilus-om influenzae tip b

Najkasnije do kraja prve godine

Sve ove vakcine se mogu dati prilikom iste posjete liječniku. Primanje nekoliko vakcina istovremeno nije štetno za Vaše dijete. Obaveznim vakcinacijama djece od rođenja pa do navršenog šestog mjeseca života, spriječavamo nastajanje gore navedenih bolesti. Da bi bila potpuno zaštićena, djeca se moraju vakcinisati i nakon šestog mjeseca života, po važećem kalendaru vakcinacije.
• BCG (vakcina protiv tuberkuloze) – daje se jedna doza, po rođenju.
• Hepatitis B ( vakcina protiv hepatitisa B) – daju se 3 doze: prva doza po rođenju, druga doza u 2 mjesecu života, treća doza u 6 mjesecu života.
• DTaP+IPV (vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dječije paralize) – daju se 3 doze: prva doza u 3 mjesecu života, druga doza u 4 mjesecu i treća doza u 6 mjesecu života.
• Hib (vakcina protiv haemophilusa influenzae tip b) – daju se 2 doze: prva u 4 mjesecu života, druga u 6 mjesecu života.

Izvor: http://www.unicef.org/bih/ba