Mame često budu podsjećane na to kako su centar svoje porodice, te da njihovo raspoloženje utiče na sve ukućane. To je odgovornost koju većina mama shvata veoma ozbiljno. Svakodnevo razmišljaju o tome na koji način njihovo mentalno zdravlje utiče na djecu. To je na neki način postala njihova pokretačka snaga.
Međutim, novo istraživanje sa Michigan State University-a, objavljeno u časopisu “Rani razvoj djeteta”, nalazi jaku vezu između raspoloženja oca i mentalnog zdravlja i razvoja djece. Istraživanje je rađeno sa 730 porodica, uglavnom sa niskim primanjima i stresom vezanim za roditeljstvo. Koristeći upitnike koji su tražili od učesnika da ocjenjuju izjave poput: “Osjećam se zarobljenim mojim odgovornostima kao roditelje” ili “Ponekad smatram da me moje dijete ne voli”, istraživači su utvrdili slijedeće.
Kada su očevi nervozni i depresivni to uveliko utiče na dječiji govorni razvoj. Konkretno, djeca starosti tri godine su imala lošije govorne vještine. Čak i onda kada se u obzir uzme pozitivan uticaj mame, očevo raspoloženje i dalje ima veliki uticaj na djecu. Iako su i djevojčice i dječaci postigli niske razultate na testovima vezanim za kognitivni (mentalni) razvoj, zanimljivo je da očev stres i psihičko zdravlje više utiču na razvoj govora kod sinova, nego kod kćerki.
Istraživanje je takođe pokazalo da mentalno zdravlje očeva i majki imaju sličan uticaj na probleme u ponašanju među mališanima. Interesantno je to da, stres očeva u odnosu na stres majki više utiče i na dječije socijalne vještine u kasnijoj dobi.
Tako da istraživači sugererišu da i očevi u ovoj oblasti trebaju pomoć.