Nane, bake, dide, dede – olakšica ili ne?

nane, bake

 Nane, bake, dide, dede – olakšica ili ne?

Idealni odnosi

Naši roditelji imaju posobnu ulogu u odrastanju naše djece. Krenemo li od sebe, svi imamo lijepa i posebna sjećanja iz djetinjstva na naše nane/bake i dide/dede i znamo da ta veza može biti jaka. Dobiti malo više slatkiša ili sladoleda, ostati naveče duže budan je najomiljenija stvar kada se ide kod njih.

Kada bi stvar bila idealna, oni bi trebali činiti roditeljima život lakšim, a roditelji bi trebali cijeniti i poštovati njihovu pomoć oko djece. Ipak, iako i jedni drugi vole dijete i žele ono što je najbolje za njega, konflikti i svađe se dešavaju. Problemi obično nastaju onda kada se nane/bake i dide/dede previše mješaju u odgoj roditelja ili još gore kada ne poštuju pravila koja su roditelji odredili za svoje dijete. Na taj način umanjuju autoritet samih roditelja koji oni itekako trebaju imati. S druge strane roditelji njih uzimaju zdravo za gotovo, ne cijene dovoljno njihovo mišljenje i pomoć, te na taj način umanjuju njihovu vrijednost.

Postoje određeni savjeti koje bi i jedni i drugi trebali uzeti u obzir. Kao što smo rekli svi žele ono što je najbolje za dijete. Stalna neslaganja i svađe mogu uticati negativno na ponašanje djeteta i ubrzo se može primjetitit kako ono uveliko “koristi” vaše nesuglasice u svoju korist.

Savjeti za bolju komunikaciju

  •  Recite im koja su pravila vezana za dijete, te da očekujete od njih da ih poštuju. Naglasite kako bi vam to bilo od velike pomoći.
  • Nemojte ih stalno kritikovati, niko to ne voli slušati cijeli dan. Umjesto kriticizma fokusirajte se na pozitivne stvari koje oni čine za vas i dijete.
  • Kada prekrše neko od pravila koje ste odredili za dijete, recite jednostavno da cijenite njihovo mišljenje. Ipak, vi bi ste u ovom slučaju voljeli da se pridržavaju onoga što ste vi odredili za dijete. Držite se tog pravila uvijek.
  • Nane/bake, dide/dede nikada ne smiju dopustiti unučadima da kritikuju svoje roditelje pred njima, a pogotovo se nikada ne bi trebali pridružiti kritikama djece.
  • Nemojte konstantno upadati nenajavljeni, jer možda roditelji jednostavno žele aktivnost sami sa svojom djecom.
  • Vjerujte roditeljima! Ipak na kraju to su vaše djeca, vi ste ih odgojili.