Početak dohrane, vrijeme učenja za roditelje i bebu

ishrane

Početak dohrane, vrijeme učenja za roditelje i bebu

Prelaz sa dojenja na čvrstu hranu

Djetetu treba dati vremena da se navikne na nove okuse, i novi način hranjenja i ishrane, a često sama beba daje određene smjernice o tome koja joj hrana najbolje odgovara i koju toleriše u određenoj fazi razvoja.

U dobi od šest mjeseci energetska vrijednost nutrijenata u majčinom mlijeku ili mliječnoj formuli više nije dovoljna da zadovolji sve potrebe dojenčeta za njegov uredan rast i razvoj. Potrebno je dojenčetu obogatiti ishranu te se uvodi dohrana. Dohrana je dodavanje neke druge hrane majčinom mlijeku ili mliječnoj formuli. Početi sa dohranom kada dijete na puni šest mjeseci. Razlog za takav stav je nezrelost probavnog sistema djeteta kao i njegova fizička nespremnost da prihvati dohranu, kao i veliki porast alergija na hranu u čitavom svijetu. Probavni sistem malog dojenčeta nije dovoljno zreo i propušta neprerađene sastojke hrane te postoji mogućnost razvoja alergija koje se mogu ispoljiti na koži, probavnom sistemu ili disajnom sistemu.

U dobi od šest mjeseci beba sazrijeva za hranjenje kašikom. Počinje da sjedi, postoji koordinacija očiju, koordinacija pokreta, niču joj zubići, zanima je okolina i sve što može da dohvati. Nekim bebama treba dosta vremena da se naviknu na to, dok neke oduševljeno i zadovoljno prihvataju novu sočnu hranu. Roditelji treba da budu izuzetno strpljivi, smireni, puni razumijevanja i istrajni jer je to novo iskustvo i za njih i za bebu. Može se desiti da beba u prvom pokušaju čak s gađenjem odbije hranu, ali ne treba odustajati. Za dan dva će prihvatiti tu istu hranu. Period početka dohrane je vrijeme učenja i za roditelje i bebu. Djetetu treba dati vremena da se navikne na nove okuse, i novi način hranjenja i ishrane, a često sama beba daje određene smjernice o tome koja joj hrana najbolje odgovara i koju toleriše u određenoj fazi razvoja.

Kod uvođenja dohrane treba povesti računa o određenim smjernicama i poštovati određena pravila

→→ Obavezno pranje ruku prije pripreme namirnica kao i prije hranjena djeteta. Pribor za jelo je plastična kašika za bebe, plastična tacna, zdjelica i plastična čaša za bebe iz koje će lakše piti. Ovo posuđe nije potrebno sterilizovati nego ga treba dobro oprati i osušiti.

→→ Kad hranite dojenče stavite ga u stolicu za bebu i gledajte se licem u lice ili ga držite u naručju u uspravnom položaju. Atmosfera treba da bude opuštena, pristup miran, strpljiv i prilagođen ritmu gutanja svake kašike. I drugi članovi porodice mogu jesti u isto vrijeme. Ne tjerajte Vašu bebu da pojede količinu hrane koju Vi smatrate da treba pojesti.

→→ Nove namirnice uvoditi jednu po jednu, u početku u obliku kaša i miksanih pripravaka ali ne preguste, u malim količinama (2-3 kašike po obroku), a potom povećavati količinu do 125 ml, a potom do 250 ml. Namirnice uvoditi u razmaku od po 5-7 dana da bi se vidjelo da li ih dijete dobro podnosi.

→→ Nikada ne uvoditi dvije ili više namirnica prvi put zajedno zbog mogućnosti intolerancije (alergija, osipa na koži, proljeva i povraćanja).

→→ Djetetu se ne smije staviti previše hrane u usta jer ono mora naučiti gutati. Stavljanjem kašikice u usta dijete će pokušati sisati. →→ Smrznutu hranu nemojte koristiti.

→→ Kašice se pripremaju bez dodatka soli, šećera i začina.

→→ Ne hranite dijete u ležećem položaju.

→→ Nikako ne prekidati dojenje ili davanje mliječne formule.

→→ Uvoditi vodu i čajeve. →→ Med nikako davati djetetu prije treće godine.

→→ Grožđice, lješnjake, tvrde bombone, kikiriki ne davati djetetu prije treće godine jer lako mogu izazvati gušenje.

PAŽNJA: Ne počinjati sa dohranom prije 6-og mjeseca, uvodi se prema kalendaru dohrane jedna do dvije namirnice sedmično (radi uočavanja eventualnih alergijskih reakcija).

Izvor: http://www.unicef.org/bih/ba