Djeca koja grizu drugu djecu relativno je čest problem u vrtićima i školama diljem svijeta. Ovo ponašanje može biti vrlo frustrirajuće za roditelje, odgajatelje i drugu djecu koja su izložena takvom ponašanju. U ovom članku istražit ćemo zašto djeca grizu druge te kako se nositi s ovim problemom.
Postoji nekoliko razloga zašto djeca grizu drugu djecu. Jedan od najčešćih uzroka grizenja je frustracija. Djeca koja se ne mogu izraziti riječima mogu gristi kada su frustrirana zbog toga što ne mogu dobiti ono što žele ili kada ih ne razumiju. Drugi uzrok grizenja može biti osjećaj tjeskobe, stresa ili straha. Djeca koja se boje novih situacija ili neugodnih situacija mogu gristi kao način da se oslobode stresa. Također, djeca koja se bore sa zubima koji rastu, mogu gristi iz fizičke nelagode.
Također, djeca mogu gristi drugu djecu zbog osjećaja dominacije. Djeca koja se osjećaju nesigurno ili žele pokazati svoju moć i kontrolu mogu gristi druge kako bi postigli taj cilj. To može biti izazvano i situacijama gdje su djeca pod stresom ili se osjećaju izloženima određenim okolnostima.
Kako bi se spriječilo ovakvo ponašanje odgajitelji bi trebali sprovoditi određene aktivnosti za razvoj vještina socijalizacije i komunikacije. Djeca bi se trebala učiti kako izražavati svoje osjećaje i potrebe riječima, a ne fizičkim nasiljem. Takođe, važno je raditi na razvoju samopouzdanja kod djece. Tako bi se smanjio osjećaj nesigurnosti koji može dovesti do ugrizanja drugih.
Roditelji također igraju ključnu ulogu u sprečavanju neželjenog ponašanja. Važno je da roditelji razgovaraju sa svojom djecom o njihovim osjećajima i ponašanjima te da im pruže podršku i razumijevanje. Takođe, roditelji bi trebali razvijati vještine empatije kod djece. Tako bi bolje razumjeli kako se druga djeca osjećaju i kako bi razvili veću suosjećajnost prema drugima.
U situacijama kada se dijete ipak odluči za ugrizanje drugog djeteta, važno je odmah reagovati i objasniti djetetu da to nije prihvatljivo ponašanje. Takođe, potrebno je pružiti pomoć djetetu kako bi razvilo bolje načine izražavanja.