Kod novorođenčeta postoje tri glavna razloga zbog kojeg plače ili vrišti, a to su: potraba za hranom, čistom pelenom i roditeljskom blizinom. Roditelji često misle da nešto nije uredu, pa postaju umorni i frustrirani. Plakanje i vrištanje su obično najintenzivniji u prva tri mjeseca, a onda se postepeno smiruju.
U normalnim okolnostima novorođenče ukupno plače jedan do jedan i po sahat dnevno. Ako beba plače ili vrišti više od toga, znači da postoji neki drugi razlog mimo onih koje smo već naveli. Ubrzo nakon rođenja bebe mame nauče razlikovati plač svoje bebe od plača drugih beba. Međutim, da bi se naučilo šta koji plač znači treba malo više vremena, otprilike nekoliko mjeseci. Nemojte zaboraviti da je plač i vrisak bebin jedini način da komunicira sa okolinom.
Ovo je jedan od najuobičajenijih razloga zbog kojeg beba plače. Probajte bebu poleći pored sebe i dojiti, kako bi ste vidjeli da li je gladna. Neke bebe jedu malo, ali često, dok druge jedu duži vremenski period ali rjeđe. U svakom slučaju beba će sama dati do znanja kada je sita. Ipak, dešava se da neke bebe imaju veliku potrebu za sisanjem, pa je u tom slučaju dobro probati sa cuclom.
Ako se bebe ne može tako lahko smiriti, znači da je previše umorna. Vjerovatno nismo reagovali na vrijeme kada je beba pokazivale prve znakove umora. U ovakvim situacijama beba treba pomoć roditelja da zaspe. Može pomoći ako bebu stavimo u kolica i ljuljamo ili da je držimo u naručju i lagano dodirujemo.
Beba može plakati kada joj je previše vruće ili hladno. Pravilo je da beba treba imati više odjeće od nas da bi joj bilo ugodno. Bebe ponekad prirodno imaju hladne šake ili stopala, pa zbog toga može biti teže odlučiti da li joj treba manje ili više odjeće. Najbolje je dodirnuti bebin stomak, jer na taj način najbolje možemo utvrditi da li je bebi vruće ili hladno.
Bebe trebaju vašu blizinu i ljubav. Beba koja stalno leži i plače bez da iko obraća pažnju na nju, na kraju nauči de se ne vrijedi žaliti. Posljedice toga mogu biti fatalne, jer se beba neće javljati ni u puno ozbiljnijim situacijama, niti tražiti pomoć. Inače ovakve bebe odrastu u osobe koje teško uspostavljaju bilo kakve relacije s drugim osobama. Veoma je važno da dodirujete i uzimate svoju bebu često, jer na taj način stimulišete njen razvoj.
Roditelji veoma brzo nauče osjetiti razliku kada bebu nešto stvarno boli ili je riječ samo o običnom kenkanju. Čim primjetite da bebu nešto boli ne oklijevajte potražiti pomoć doktora.
Postoje i drugi razlozi zbog kojih beba može vrištati ili plakati, a to su: premalo ili previše stimulacije, depresija kod majki ili stresni roditelji.