Cilj: Utvrditi povezanost dojenja prijevremeno rođenih beba i neuroloških ishoda u vremenskom periodu od sedam godina.
Način istraživanja: Tim je istraživao 180 prijevremeno rođenih beba. Trajanje trudnoće je bila manje od 30 sedmica i bebe su bile teške manje od 1250 grama. Početno istraživanje je rađeno u Victorian Infant Brain Studies tokom 2001-2003 godine. Bebe su manje od 50% majčinog mlijeka primale enteralno tj. kroz probavni takt, tokom 28 dana od rođenja. U rezultate je uključeno i mjerenje mozga magnetnom rezonancom tokom 7 godina, te kognitivno (IQ, čitanje, matematičke sposobnosti, pažnja, radna memorija, govor, vizuelna percepcija) i motoričko ispitivanje. Istraživanje je imalo u vidu dob, spol, socijalne okolnosti i neonatalne (postporođajne) bolesti.
Rezultati: Veliku većinu dana, bebe koje su primale majčino mlijeko su imale veći volumen sive mase u mozgu u odnosu na bebe, iste dobi, koje to nisu. Takođe, bebe koje su primale majčino mlijeko, pokazale su bolje sposobnosti u kognitivnim i motoričkim funkcijama.
Zaključak: Hranjenje beba prvih 28 dana njihovog života majčinim mlijekom je povezano sa većim volumenom sive mase u mozgu, kao i IQ-om, akademskim postignućima, radnom memorijom i motornom funkcijom sa 7 godina starosti.
Cijelo istraživanje “Breast Milk Feeding, Brain Development, and Neurocognitive Outcomes: A 7-Year Longitudinal Study in Infants Born at Less Than 30 Weeks’Gestation” imate na http://www.jpeds.com
Izvor: http://www.jpeds.com