Jedan od najboljih načina je da ga posmatramo dok spava, jede ili se igra. Posmatrajte djetetove najupečatljivije osobine i omiljene aktivnosti. Da li se dijete lahko prilagođava promjenama ili mu treba više vremena? Svako dijete ima svoj vlastiti tempo, pa ga je važno upratiti.
Razgovarajte s djetetom što je više moguće. Na taj način možete doći do mnogih informacija, koje vam mogu pomoći da ga bolje razumijete. Ako ih pitate o njihovim razmišljanjima iznenadit ćete se šarolikoj bujici odgovora. Kada su u pitanju djeca mlađeg uzrasta, bolje je koristiti njihove neverbalne znakove i ekspresiju lica, kako bi bolje razumjeli njihove misli i osjećanja.
Dobro izgrađeno samopouzdanje nam pomaže tokom cijelog našeg života. Zbog toga je veoma važno početi sa građenjem samopouzdanja kod vlastite djece od najranije dobi. Tome uveliko potpomaže relacija koju imamo sa djecom. Pozitivna relacija obezbjeđuje podršku i poštovanje kako prema sebi tako i prema drugima. Djeca žele s roditeljima provoditi vrijeme. Važno je da roditelji nađu vrijeme za svako dijete individualno, ali i da provode vrijeme porodično svi zajedno.
Iz jednog ili drugog razloga, neka djeca ne razviju svoje socijalne vještine uspješno kao druga djeca. Oni u početku mogu zaista najiskrenije biti u potrazi za prijateljima, ali se nakon, što budu odbačeni ili povrijeđeni povlače u sigurnosnu zonu svoje kuće. Nema ništa teže za jednog roditelja od toga da vidi kako je njegovo dijete odbačeno od druge djece. Ovaj problem roditelji trebaju rješavati pažljivo i promišljeno, kao kada je riječ o nekom zdravstvenom ili akademskom problemu. U svakom slučaju pokažit djetetu da ste tu uz njega i da ćete pronaći rješenje. Razumjeti svoje dijete je jedan od prvih koraka u tome.