Razvijanje koncentracije kod predškolaca i problemi sa fokusom

koncentracije

Razvijanje koncentracije kod predškolaca i problemi sa fokusom

Priprema djeteta za školu

Većina djece ponekad doživi probleme sa koncentracijom. Ovaj problem se češće pojavljuje kada je dijete preumorno, previše stimulisano ili opterećeno. Međutim, postoje djeca koja zbog fizičkih ili psihičkih osobina imaju ovaj problem u većoj mjeri. Bilo da imaju poteškoća da započnu sa rješavanjem problema ili izgube fokus i koncentraciju na pola puta, ona jednostavno odustanu.

Kako pomoći djetetu?

Postoji mnogo načina da se pomogne djetetu u ovakvim situacijama. Kao i bilo koja druga vještina i koncentracija se može uvježbati. Ključ dobre koncentracije je u tome da se fokusiramo samo na ono što je zaista važno, a ostalo jednostavno odbacimo. Evo nekoliko savjeta kako pomoći djetetu sa koncentracijom!

  1. Fizičke potrebe – Većina djeca i tinejđera se bolje skoncentriše nakon devet sati sna. Potrudite se da dijete dobije dovoljno sna. Takođe, umanjite unos šećera, a povećajte unos hrane sa proteinima (npr. bijelo meso, jaja…). Proteini povećavaju nivo dopamina koji pomaže djetetu da se bolje skoncetriše. Takođe, napravite u radu s djecom česte pauze i radite vježbe, one imaju sličan efekat.
  2. Uklonite smetnje iz kuće – pokušajte ukloniti sve smetnje koje odvlače pažnju vašem djetetu. Npr. bespotrebna buka, preveliko osvjetljenje, glad, previše osoba u kući, umor, svađe s braćom ili sestrama …
  3. Napravite raspoloženje za poboljšanje koncentracije – uklonite fluorescentna svjetla, pustite laganu i smirujuću melodiju, nabavite akvarij sa ribicama. To su sve jednostavne metode koje se već duže vrijeme koriste.
  4. Napravite plan aktivnosti i držite se tog plana. Djeca koja imaju problem sa koncentracijom trebaju red i rutine. Možete koristite sličice sa radnjama i aktivnostima koje važe za određeni dan.
  5. Pokušajte uvidjeti koje aktivnosti pomažu vašem djetetu da se bolje fokusira. Jedni vole više aktivnosti gdje su im ruka uključene u rad, drugi su vizuelni tipovi, itd. Zbog toga učiteljice u razredu korite ovakve signale, npr prst na usnama ukazuje na to da je potrebna tišina.  Takođe, pronađite koje su to aktivnosti u kojima se vaše dijete bukvalno satima “izgubi”, jer su to aktivnosti koje mu mogu pomoći u povećanju koncentracije.