Mit – Šećer ne čini djecu hiperaktivnom. To je dokazano u mnogobrojnim istraživanjima. Istraživanja su pokazala da, ako podijelite skupinu djece u dvije jadnake grupe i prvoj grupi date hranu sa šećerom, a drugoj grupi hranu sa umjetnim zaslađivačem nećete primjetiti nikakvu razliku u njihovoj aktivnosti nakon toga. Ipak, roditelji doživljavaju svoju djecu aktivnijom. Razlog tome jeste što oni očekuju da će djeca biti aktivnija nakon unosa šećera, pa ih zbog toga tako i vide.
Mit – To što je dijete blijedo, ne znači da jede malo voća ili povrća. Veća je mogučnost da je uzrok tome manjak željeza u krvi. Jedan od najčešćih razloga, zbog kojeg dijete izgleda blijedo i bolešljivo je nedostatak željeza u krvi. Roditelji u ovom slučaju trebaju davati djetetu hranu bogatu željezom, a to su peciva od crnog brašna i raznovrsnih žitarica, đigericu, zelenu salatu, peršun itd…
Mit – Savim je normalno da novorođenčad često plaču. Nije tačno da će se bebina pluča bolje razviti ako je pustimo da plače. Da bi se bebina pluča dobro razvila potrebno je zdravo tijelo, zdrava ishrana, dobar san i mnogo ljubavi i pažnje.
Mit – Mnogi misle da djetetu koje ne spava dobro noću, treba uskratiti dnevno spavanje. To nije tačno, jer jedan san za sobom povlači drugi san.To što dijete ne spava noću je uglavnom iz drugih razloga. I nemojte miješati dnevno i predvečernje spavanje. Normalno, ako vam je dijete spavalo od 5-6 poslijepodne, nema šanse da ćete ga moći uspavati u 8 sati naveče.
Istina – Ova hrana je opasna za djecu. Razlog tome je što ona u sebi ima umjetne zaslađivače i pojačivače okusa, čija je količina u datom produktu, prilagođena odraslim osobama i njihovoj težini. Kada takav produkt date malom djetetu, koje teži puno manje, sve postaje kristalno jasno.
Mit – Kada će beba dobiti prve zube uveliko varira. Jedni ih dobiju sa 5 ili 6 mjeseci, dok drugi tek u 12. mjesecu. Međutim, to ne utiče na zdravlje zuba. Ono što utiče je, u početku redovno pranje dječijih zuba od strane roditelja, a poslije, kada djeca dovoljno odrastu, stvaranje dobre navike u održavanju zubne higijene.
Mit – Nema nikakve povezanosti u tome, kako se odreže pupčana vrpca, niti pod kojim uglom se to uradi, sa izgledom bebinog pupka. Da je to tačno, sigurno se taj zadatak nebi prepuštao muževim koji prisutvuju ženinom porodu i pri tome nemaju nikakav završeni kurs ili školu za odsjecanje pupčane vrpce.
Mit – U svijetu se ta praksa već uveliko praktikuje, pa čak i na našim prostorima. Iako je to divan osjećaj i daje prednost, jer se kod mame i bebe bude hormoni koji pomažu dojenju, ova fakta je mit. Ponekad ovaj postupak nije moguć iz različitih razloga i to ni u kojem slučaju ne utiče na povezanost između mame i bebe.
Djelimična istina – Bebe se u prvih par sedmica puno mijenjaju. Mnogi misle da se sve bebe rađaju s plavim očima. To važi samo za bebe bijele rase, dok se bebe crne i žute rase rađaju sa smeđim ili crnim očima.
Mit – Prema Norveškom zdravstvenom institutu i njihovom istraživanju, nije tačno da će se dijete ili odrasla osoba razboljeti ako izađe napolje bez kape, pa čak ni u zimskim danima. Virus je taj od čega postanemo bolesni. Zimi se više razboljevamo, jer provodimo više vremena u kući i virus se lakše prenosi sa osobe na osobu.