Agresivno ponašanje djece je u današnjem vremenu svakako doživjelo svoj vrhunac. Bilo da imate dijete predškolskog uzrasta ili tinejdžera, primjetit ćete visok stepen nasilja, a veoma malo tolerancije. Mnogi se pitaju šta je uzrok ovakvom ponašanju? Da li je to “samo jedna prolazna faza” koja će proći sama od sebe ili odrasli trebaju poduzeti ozbiljnije mjere, kako bi se takvo ponašanje, bar kod vlastitog djeteta, svelo na minimum.
Djeca sa niskim samopouzdanjem su više u riziku da postanu agresivna. Takođe, s obzirom da kod djece sposobnost komunikacije nije još u potpunosti razvijena, ona češće potežu za nasiljem umjesto za razgovorom. To je svakako jedan od razloga zbog kojeg agresivnost možemo primjetiti čak i kod najmlađih. Ona djeca koja su izložena stresu ili imaju emocionalne probleme, takođe pokazuju agresivno ponašanje. Naravno, nikada ne treba zanemariti činjenicu da ako dijete ima agresivne prijatelje, prije ili kasnije može i samo početi sa takvim ponašanjem. Ako se dijete zlostavlja fizički ili psihički kod kuće, time se roditelji ponašaju agresivno, umjesto djeteta.
Djeca koja imaju poremećaj u ponašanju češće bivaju agresivna. Ova djeca su često umješana u tuče i svađe sa drugima, te se često porede sa djecom koja nemaju poremećaje. Imaju veoma malo prijatelja, a znaju često na silu primoravati slabiju djecu da se druže s njima. Agresivna djeca uvijek žele pobijediti u borbama i svađama, te često prijete drugoj djeci, fizički i verbalno. Druga djeca ih se boje, pa zato ni ne žele biti njihovi prijatelji.
Ipak, svako ponašanje ima svoje granice. Ako primjetite da ništa od ponuđenih metoda ne pomaže, te da se bojite za sigurnost svoga djeteta i drugih, trebate potražiti stručnu pomoć što prije moguće.