Bullying kod male djece ima ozbiljne posljedica na odrastanje

bullying

Bullying kod male djece ima ozbiljne posljedica na odrastanje

Već u drugoj godini

Već kod djece između druge i treće godine je moguće izdvojiti grupu, koja je posebno osjetljiva i izložena bullyingu od druge djece istog uzrasta. Postoji jasan rizik da će bol, koju djeca osjećaju, postati trajna tokom cijelog školovanja i s vremenom napraviti ozbiljne posljedice na čitav život.

Bullying ili nasilje među djecom je kada jedno ili više djece uzastopno i namjerno uznemiruje, napada ili ozljeđuje drugo dijete koje se ne može odbraniti. Može biti u obliku prijetnji, tjelesnih ozljeda, odbacivanja, ruganja, zadirkivanja, ogovaranja, uzimanja ili uništavanja stvari… Može biti fizičko i verbalno nasilje. U verbalno nasilje spadaju emocionalno, seksualno, nasilje zasnovano na kulturnim razlikama i ekonomsko nasilje. Među djecom mleđeg uzrasta najviše je zastupljeno fizičko nasilje. Kasnije dolazi do izražaja emocionalno nasilje, a njega ga je veoma teško dokazati.

Bullying počinje veoma rano, otprilike kada se djeca počnu međusobno družiti. Oni na koje ta pojava najviše utiče postanu dežurni krivci i imaju konstatntan problem tokom cijelog školovanja. Istraživanja pokazuju da se podrška toj djeci mora ukazati još u predškolskoj dobi.

Već kod djece između druge i treće godine moguće je izdvojiti grupu, koja je posebno osjetljiva i izložena bullyingu od druge djece istog uzrasta. Postoji jasan rizik da će bol koju djeca osjećaju, postati trajna tokom cijelog školovanja i s vremenom napraviti ozbiljne posljedice na čitav život.

Ništa nije slučajnost

Nije slučajno da određena grupa djece bude ovako rano podvrgnuta nasilju. Takve vrsta ponašanja se javljaju već pri prvim susretima s drugom djecom. Ovaj fenomen nije bio ranije poznat javnosti. Kanadski naučnici su to prvi dokazili. Istraživači su pratili 1970-ero djece koja su rođena između 1997 i 1998 godine. Djeca su ispitivana i pregledavana osam puta od 4,5 mjeseci starosti, pa do 7 godina i 2 mjeseca. U svim situacijama su mame bile prisutne i procjenjivale djetetovu relaciju s drugom djecom. Tek u prvom razredu su djeca i njihovi učitelji bili intervjuisani. Rezultati su dali kristalno jasnu sliku. Tendencija bullyinga (nasilja) nastaje odmah i povećava se druženjem djece. 25% djece je izloženo umjerenom vršnjačkom nasilju, dok 4% djece spada u kategoriju teškog i hroničnog nasilja. Teško je zamisliti da djeca tog uzrasta mogu nanijeti toliko bola jedni drugima. Međutim, rezultati ne lažu.

Najugroženija djeca, tj. ona djeca prema kojima se vrši najviše nasilja su pokazala agresivno ponašanja prema svojim vršnjacima. Druga činjenica je da većina te djece dolazi iz porodica, u kojima praktikuje strog odgoj sa metodama kažnjavanja. Takođe, većina tih porodica su ekonomski ugrožene.

Kanadski istraživači zahtijevaju rano otkrivanje bullyinga i davanje podrške djeci ranog doba.