Tjelesni invaliditet može biti različitog stepena i može uticati na život na različite načine

tjelesni invaliditet

Tjelesni invaliditet može biti različitog stepena i može uticati na život na različite načine

Manjak fizičke sposobnosti

Postoje različite vrste invaliditeta, a tjelesni invaliditet je samo jedan od njih. Osoba ima poteškoće da balansira i koordinira ruke, noge i trup. Takođe, upravljanje rukama i nogama je veoma oteženo. Primjeri fizičkog invaliditeta (poteškoće) su cerebralna paraliza (CP) i spina bifida (rascjep kičmenog stuba).

Tjelesni invaliditet znači da osoba ima smanjenu mogučnost fizičkog funkcionisanja. Može biti različitog stepena i može uticati na život na različite načine. Postoje oni koji se rode s tim nedostatkom, a postoje i oni koji ga dobiju prilikom nesreće ili bolesti. Takođe, tjelesni invaliditet može trajati samo određeni period života, što u datom momentu može biti veoma teško utvrditi, a može trajati i cijeli život.

Postoje različite vrste invaliditeta, a tjelesni invaliditet je samo jedan od njih. Osoba ima poteškoće da balansira i koordinira ruke, noge i trup. Upravljanje rukama i nogama je veoma oteženo. Primjeri tjelesnog invaliditeta (poteškoće) su cerebralna paraliza (CP) i spina bifida (rascjep kičmenog stuba).

Cerebralna paraliza

Glavni uzročnici cerebralne paralize su nedostatak oksigena i krvarenje u mozgu. Takođe, uzroci mogu biti povrede, još nerazvijenog mozga fetusa, tokom trudnoće, ali i tokom samog poroda. Prerano rođene bebe (nedonoščad) su izložene riziku dobivanja cerebralne paralize. Simptomi koje dijete dobije od CP ostaju tokom cijelog života, ali se vremenom mogu umanjiti sa treninzima i tretmanima. Jedan ili skupina mišića ne funkcioniše kako treba, a to može značiti  da dijete ima jedva primjetne poteškoće, ali i poteškoće velikih razmjera. Jedan dio djece ne treba pomoćna sredstva, dok većina ipak, treba. Što je CP teža, to su u većoj mjeri smanjene motoričke funkcije.

Spina bifida

Spina bifida (SB) je urođena malformacija kičmene moždine, koja obično vodi do fizičke i mentalne poteškoće. Da bi se smanjio rizik rođene djece sa SB, preporučuje se ženama koje žele ostati trudne, da uzimaju vitamin B i folnu kiselinu. Inače se javlja tokom embrione faze u trećoj i četvrtoj sedmici. Razlozi još uvijek nisu jasni, ali je jasno da su u pitanju, kako genetski faktori, tako i faktori okoline. Može se otkriti  ultrazvučnim pregledom, koji se trudnicama nudi od sedamnaeste do dvadesete sedmice trudnoče. Ipak, nije sigurno da će se na taj način uvijek moći otkriti.