S obzirom da majčino mlijeko možda nema dovoljno vitamina K koji je potreban da bi se spriječilo krvarenje zbog deficijencije, svoj novorođenčadi treba dati 1 mg parenteralnog vitamina K. Koncentracija vitamina D u majčinom mlijeku je 25 IU po litri ili manja. Zbog toga se za svu isključivo dojenu djecu preporučuje suplementacija vitaminom D od 400 IU na dan. Suplementaciju treba započeti unutar prvih nekoliko dana života i nastaviti do kraja prve godine života. Ako se dijete hrani formulom obogaćenom vitaminom D suplementacija nije potrebna.
Isključivo dojena djeca rođena u terminu najčešće ne trebaju dodatke željeza jer su im zalihe dostatne za prvih godinu dana. Majčino mlijeko sadrži puno manje željeza (0,5mg/l) nego adaptirana mlijeka (1,5- 4,8mg/l kod običnog adaptiranog kravljeg mlijeka; 10-12,8 mg/l kod adaptiranog mlijeka obogaćenog željezom), ali je njegova iskoristivost mnogo veća. Željezo iz majčinog mlijeka iskoristivo je oko 50% (oko 2,5mg/l), u usporedbi s adaptiranim kravljim mlijekom gdje se iskoristivost kreće od 4-10%.
Mogu postojati i slučajevi kada su dojena djeca anemična, a to su:
→ djeca rođena prije termina koja nemaju dovoljne zalihe željeza u organizmu (najveći dio željeza se akumulira tokom posljednjeg tromjesečja trudnoće),
→ djeca rođena s porođajnom težinom manjom od 3000 grama imaju manje akumuliranog željeza i kod njih postoji mogućnost smanjenih vrijednosti željeza u krvi,
→ djeca majki koje imaju slabo kontrolirani dijabetes,
→ djeca majki koje su imale tešku anemiju tokom trudnoće,
→ djeca hranjena kravljim mlijekom tokom prve godine života
→ djeca iz višeplodnih trudnoća.
Pedijatar treba nadgledati ovu djecu, i u slučaju potrebe, davati im zamjensko željezo. Majkama se treba savjetovati da upražnjavaju uravnoteženu ishranu, bez potrebe da se izbjegavaju neka specifična jela. Dojilje koje izbjegavaju meso, ribu, perad, jaja i mliječne proizvode imaju značajno veći rizik od nedostatka kalcija, željeza i vitamina B12. To može uzrokovati zdravstvene probleme kod djece. Pedijatar treba redovno promatrati ovu djecu i davati im vitamin B12, zamjensko željezo i kalcij, prema potrebi.
Suplementacija floridom u prvih šest mjeseci života se ne preporučuje, a nakon toga ga treba dodavati s obzirom da je u vodama u našoj zemlji sadržaj floura nizak i s obzirom da se ne vrši fluorizacija vode (30). Potreba i način suplementacije floridima zavisi od karijes statusa zuba svakog djeteta, te se u vezi s tim treba posavjetovati sa stomatologom.
Izvor: https://www.unicef.org/bih